Csipketalálkozó

2024. augusztus 23-24.

A Vidékfejlesztési Program keretén belül a Rábaköz Vidékfejlesztési Egyesület működési területére meghirdetett VP6-19.2.1-71-X-23 kódszámú, Rábaköz Vidékfejlesztési Egyesület - Helyi Civil szervezetek működésének támogatása című felhívás alapján a Montázs Kézműhely Egyesület "Csipketalálkozó" című projektje (projektazonosító: 3472300711)  2.988.180 Ft támogatásban részesült.

A projekt megvalósításának kezdete: 2024.08.23.

A projekt fizikai befejezése: 2024.08.24.

A projekt teljes költsége: 3.515.507 Ft

A támogatás intenzitása: 85 % 

2016-ban alakult egyesületünk legfőbb célja, hogy a gyerekeket és felnőtteket egyaránt megismertessük az értékekkel, a kézműves termékekkel, s különböző foglalkozások révén az egyes alkotó technikákkal is. Fontosnak tartjuk kultúránk, értékeink, hagyományaink ápolását, átadását, ezért legtöbb programunk ezekhez kapcsolódik. Projektünk célja egy olyan csipketalálkozó megszervezése volt, amelynek középpontjában a Höveji csipke népszerűsítése, a kapcsolatok ápolása, hazánk értékeinek bemutatása áll. Ezt sikerült megvalósítani: a két napos rendezvényen számtalan alkotó közösség mutatkozott be, a színpadon pedig hagyományőrző csoportok fellépésre került sor.

2024. augusztus 23-án pénteken szakmai előadásokkal indultak a Csipketalálkozó rendezvényünk programjai. A Győri Kékfestő Műhely tagjai érkeztek hozzánk, akik beszéltek a kékfestő hagyományokról, a mintakincsről, és bemutatták a mintafák készítésének módját is. Az előadásuk után a Szent Mihály Szekeres Vándorszínház "Magyar dallamok – zenei gyöngyszemek" című előadására került sor. Másnap, augusztus 24-én, szombaton került sor a csipkekészítők, kézművesek kiállítására, bemutatóira. Az ország minden tájáról érkeztek közösségek, akik megismertették a közönséget a csodálatos hímző-, csipkekészítő technikákkal. Kovács Gábor hangszeres játéka mindenkit elvarázsolt. Előadása után a gyerekekkel különböző újrahasznosítható alapanyagokból készített hangszereket. Az ünnepélyes megnyitó után a Kalocsai Hagyományőrző Néptánc Egyesület lépett a színpadra: nemcsak csodálatos viseletüket mutatták be, hanem megismerkedhettünk hagyományaikkal és néptáncukkal is. Őket az Énekes Lenke Hagyományőrző Néptánc Egyesület következett, akik a rábaközi táncokat mutatták be. A nap folyamán 10-féle kézműves foglalkozáson vehettek részt a látogatók, amelyek során a hagyományos népi foglalkozások mellett az újabb, modernebb technikák is megjelentek. A foglalkozás-vezetők mellett az alapanyagokat is biztosítottuk. Lehetett korongozni, mézeskalácsot díszíteni, ismerkedhettek a pirográfiával és a quilling technikával is. A kézműves foglalkozások mellett voltak mesterségbemutatók, népi játszóház is. Az estét bál zárta a Traanzit Zenekarral. A nap folyamán számtalan népi fajátékkal játszhattak a gyerekek és felnőttek, megnézhették a hagyományőrző csoportoki bemutatóit, volt kézműves vásár, és nevezhettek a családok az "Értékeink nyomában" című játékra is.

Az ország minden tájáról, sőt határainkon túlról is érkeztek alkotó közösségek. Egyesületünk szoros kapcsolatot ápol többek között a hódmezővásárhelyi, kalocsai, nemeshanyi, alsóörsi, pécselyi, karcagi, halasi, matyó és több nagykunsági közösséggel, akiket idén is vendégül láttunk Hövejen. A közösségek képviselői egy-egy sátorban állították össze kiállításaikat - bemutatva településük, térségük értékeit, népművészeti hagyományait. A kézműves termékeket nemcsak kiállították, hanem lehetőséget kínáltak a vásárlásra, illetve azok elkészítési módjának kipróbálására is. A programok célja értékeink bemutatása, megismertetése, a közösségek találkozása, tapasztalatcsere, s nem utolsó sorban hungarikumunk, a Höveji csipke további népszerűsítése volt. Ennek érdekében a Csipke Múzeumba is programot szerveztünk, kiállítva olyan kézimunkákat is, amelyeket még nem láthatott a közönség.

A projekt hozzájárult egyesületünk munkájának népszerűsítéséhez, a helyi értékek, különösen a Höveji Csipke népszerűsítéséhez, a térség, továbbá a magyar értékek bemutatásához is. Fontos eredmény Rábaköz hagyományainak bemutatása, kultúrájának megőrzése, továbbadása, a különböző szervezetek, alkotó közösségek összefogása. A megvalósítás során a vidéki életmód előnyeinek kihangsúlyozása, népszerűsítése is megvalósult. A rendezvény hozzájárult a település turisztikai fejlődéséhez, a falusi élet hátrányainak csökkentéséhez is. A költséghatékonyságot már a tervezés során figyelembe vettük. A projekt költségvetése a piaci árakhoz igazodva került megtervezésre, reális és költséghatékony módon. A hatékony és eredményes pénzgazdálkodás elvét követtük. A legolcsóbb árajánlatot adó került kiválasztásra a megvalósítás során. A Fesztivál Hungária Kft. biztosította számunkra a rendezvénysátrat, a kisebb sátrakat, pavilonokat a kézműveseknek, a színpadot a fellépőknek, valamint a rendezvény áramellátásához szükséges aggregátort. A programok megvalósításához biztosítani kellett a hangosítást, a távolról érkező vendégeinknek pedig a szállást és étkezést. A marketing tevékenységek között a találkozóhoz kapcsolódó játék-füzetek, tájékoztatók, plakátok, szórólapok, foglalkoztató füzetek készültek. 

Köszönjük a támogatást! 

© 2018 Kézműves termékek, programszervezés. Minden jog fenntartva.
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el